Любов и секс на средна възраст - ТРЕТА ГЛАВА - КАК СЕ ОТРАЗЯВАТ ХОРМОНИТЕ ВЪРХУ НАШЕТО СЕКСУАЛНО „АЗ“

Тед Куигли, доктор по медицина, ми оказа незаменима помощ при написването на тази книга, като ми осигури не само информация, но и пациенти, които можех да интервюирам, за да разбера каква е ролята на хормоните върху нашето сексуално „аз“. Запозанх се с доктор Куигли, репродуктивен ендокринолог, през септември 1992 година по време на програмата, при която и двамата изнасяхме лекции в Ла Джола, Калифорния по покана на Шарп Мимориъл Хоспитъл. След публикуването на книгите ми за остеопорозата и менопаузата бях поканена отново в Ла Джола от доктор Куигли и Скрипс Хелт. През едно съботно утро в края на октомври 1993 година представихме програма на повече от хиляда жени. Всички имаха възможност да участват — лекари, жени, участващи в програмата с разказите на своите истории, жени от публиката и аз самата. Това беше невероятен успех!
Чрез доктор Куигли се запознах с Дафни, на четирийсет и пет години. Стройна, очарователна, изрусена, Дафни бе станала негова пациентка преди около четири години. Беше потърсила помощта му, тъй като менструацията й спряла за три месеца, след което се подновила. И, още по-важно, не само нямала никакъв интерес към секса, ами дори изпитвала силно отвращение към него. „Това положение се влошаваше все повече и повече и аз отидох да се видя с доктор Куигли. Бях стигнала до положение да не понасям съпругът ми да ме докосва. Не желаех и да чувам за секс. Истински ужас!“
Дафни описа съпруга си Дан като изпълнен с разбиране и с желание да помогне; с тази цел той донесъл вкъщи еротични видеокасети и започнал да чете книги за менопаузата, опитвайки се да разбере какво става със съпругата му.
„В началото не исках да чета никоя от книгите — продължи да разказва Дафни. — Не бях съгласна, че именно критическата възраст е в основата на проблема. Най-накрая се предадох. Всичко, което прочетох за менопаузата, описваше какво се случва с мен. Предишният ми лекар не пожела да ми помогне. Не искаше да ми предпише естроген. Каза, че съм била твърде млада. Допълни, че просто трябвало да поживея малко по този начин. Затова започнах да разпитвам за друг лекар и така открих доктор Куигли.“
След като запознала доктор Куигли с пълната медицинска история на своя случай, който включвал типични за менопаузата симптоми — горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, безпричинни промени в настроението, главоболие, разбираемо след всичко това физическо изтощение, той я изпратил за изследвания на кръвта. Там измерили нивото на стимулиращия фоликулите хормон /FSH/ и станало ясно, че Дафни наистина е навлязла в критическата възраст. Серумният тестостеронен тест потвърдил, че яйчниците й са намалили продукцията на тестостерон. Доктор Куигли предписал естроген и периодичен прогестин и по една инжекция тестостерон месечно. Според пациентката през първия месец се забелязало подобрение на сексуалното й желание.
„През втория месец пощръклях. Не знам дали дозата тестостерон бе прекалено висока за мен или реакцията ми към него бе твърде силна, но отидох прекалено далеч със сексуалната си активност. Все още върша нехарактерни за мен неща. Продължавам да фантазирам много и двамата със съпруга ми правим доскоро напълно непривични за мен неща.“
Тя обаче потвърди, че е доволна от повишената си сексуалност и новаторски дух в тази област, а и съпругът й също е много щастлив от тази промяна. Дафни описваше без смущение новото си сексуално „аз“.
„Сега вече нямам нищо против да нося секси бельо и тоалети. Купувам си дълбоко изрязани повдигащи сутиени. Приятно ми е да пъча гърдите си. Правя го, колкото заради самата себе си, толкова и заради Дан.“
Дафни обясни, че ефектът на тестостерона се забелязва четири-пет дни след инжекцията и продължава седмица и половина-две, а в края на периода видимо намалява. Доктор Куигли обаче й разрешава само една инжекция месечно. Страничен ефект от терапията с тестостерон било израстването на гъсти руси косми по брадичката й, които тя премахва с кола маска на всеки три седмици. Окосмяването и появата от време на време на някоя пъпка по лицето й не я безпокоят. Понякога се тревожи от увеличения си интерес към секса. Усеща, че действията й, свързани с тази част от живота, са „в някои моменти странни“, но затова пък в края на месеца, когато действието на тестостерона започва да отслабва тя се чувства отново „нормална“; действа й успокоително мисълта, че си е същата, макар да й липсва по-сексуалната нова същност.
Въпреки това Дафни се наслаждава на фантазиите си, които започват на четвъртия-петия ден след инжекцията и казва, че Дан се присъединява към нейните фантазирания — говорел „мръсотии“, не се отказвал от ексцентрични сексуални прояви и се „държал неприлично“ с нея. Харесва й също така фактът, че сега достига до оргазъм малко по-бързо.
„Миналия месец се побърках от желание — до такава степен, че не мислех за нищо друго. Този месец успявам да го контролирам малко по-добре. В началото тази невъздържаност ме уплаши. Исках да изпробвам нови места в къщата, в колата, в спалнята с дръпнати пердета с надеждата, че някой непознат ни наблюдава. Исках да правим орален секс в колата. А после, когато въздействието на тестостерона започна да отзвучава, нямах смелост да застана пред прозорците, където се бяхме любили, тъй като не желаех съседите да ме видят. Искаше ми се да се мушна под седалката, когато бяхме в колата. Но обземе ли ме настроението да фантазирам, нямам никакви задръжки. Тогава Дан ме слага да седна на някой скрин и ме люби с уста или пък правим секс на стол, като аз съм обърната с гръб към него. През първия месец, силно разтревожена, се обадих на лекаря. Сестрата ми каза, че в началото на лечението си с тестостерон пациентките често телефонирали, объркани от силно нарастналия си интерес към секса. Обясни, че това е нормално; посъветва ме, ако положението стане неконтролируемо, да позвъня отново и тогава щели да ми спрат тестостерона.“
Сега, след като вече е преживяла върховете и спадовете в хормоналната терапия, Дафни не се плаши от ефектите. Просто внимава много, когато децата й се приберат вкъщи от колежа. Според нея комбинацията от хормони, предписани й за подранилата критическа възраст, е подобрила самочувствието й, отървала я от главоболието и други характерни за менопаузата неприятни признаци и укрепила и освежила брака й.
„Сексуалният ми живот е по-добър от когато и да било досега. Никога не съм изпитвала подобно нещо!“

11. Сексът функция на тялото ли е, на мозъка или на хормоните?
По малко от всичко изброено по-горе. Както пише доктор Стивън Ливайн, психиатър и специалист по половите проблеми, в книгата си „Сексът не е проста работа“: „Желанието, възбудата, оргазмът и емоционалното задоволяване са… полови функции, отразяващи здравословното състояние на нашето тяло, ум и връзка.“
Научихме от Дафни какво бе станало със сексуалния й живот, когато нивото на женските й полови хормони се понижило и как инжекциите тестостерон възвърнали и дори усилили повече от всякога сексуалното й желание. Видяхме как лудото влюбване на Джесика накарало кръвта й да кипне. Кейт призна честно неспособността си да има удовлетворяваща сексуална връзка поради неблагополучията си в ранна възраст и излекуването си благодарение на хормоналната терапия. Половата функция е сложно нещо. Научно е доказано, че дори начинът, по който хормоните преминават през нашето тяло, включва сложни сигнали между мозъка и тялото.

12. Каква е причината сега да изпитвам болка при проникването?
Липсата на смазващо вещество и изтъняването и изсушаването на вагиналния канал могат да направят проникването болезнено, дори невъзможно. Понякога вагината е толкова суха, че в крайна сметка пенисът може да причини избиването на капчици по повърхността на тъканта. Този проблем може да бъде симптом за загубата на естроген по време на менопаузата. И той се разрешава лесно, ако се окаже наистина такъв. Хормоналното лечение може да ви помогне да възвърнете естественото си овлажняване. Естрогенът във формата на крем, прилагащ се вагинално, се използва от много жени, които не могат или предпочитат да не го приемат орално или във формата на инжекции или пластир, тъй като, когато го използваме вагинално, най-малко от този хормон се приема в нашата система. На пазара могат да се намерят доста вагинални овлажнители. Сред най-популярните са „Gyne-Moistrin“, „Replens“ и „Astroglide“ /които несъмнено са получили названията си от съставен изключително от мъже комитет!/*. Най-добре е обаче първо да се консултирате с вашия лекар, за да бъдете сигурни, че проблемът ви е следствие от причинената от критическата възраст липса на естроген.
[* Вероятно защото в превод те звучат „Гинекологичен овлажнител“, „Заместител“ и „Звездно плъзгане“ — Б. пр.]

13. Какво представляват половите хормони?
Както бе обяснено в „Анатомия на секса“ във Втора глава, основните женски полови хормони са естроген и прогестерон; освен тях жените прозвеждат малко, но не по-малко важно количество от мъжкия полов хормон тестостерон. От пубертета до менопаузата естрогенът и прогестеронът се освобождават циклично от яйчниците в резултат на сложна серия от сигнали от хипофизата /разположена в мозъка/. Малките дози тестостерон, от голямо значение при възникването на сексуалното желание, се произвеждат в надбъбречните жлези и яйчниците. Мъжете произвеждат между десет и двайсет пъти повече тестостерон от жените; техните основни източници на този хормон са тестисите и надбъбречните жлези. Именно той предизвиква сексуалното желание и у представителите на силния пол и стимулира способността им да получават ерекция и еякулация.

14. Приемането на хормони увеличава ли половото желание у жените?
В своята книга „Сексът след четирийсетте“, Сол Х. Розентал, доктор по медицина, пише: „Загубата на сексуалното желание на някои жени през менопаузата вероятно се дължи по-скоро на намаляване нивото на тестостерон в организма им, отколкото на загубата на естроген.“ Очевидно става следното: изследванията са доказали, че естрогенът спомага за доброто самочувствие, а неговата липса се отразява върху сексуалното желание само ако причини физически промени, като например изтъняването и изсушаването на вагината, които от своя страна правят половото сношение неприятно. Хормоналната терапия, отразяваща се върху либидото, явно трябва да се прави с тестостерон.

15. Хормоните могат да възпламенят сексуалното желание; но няма ли опасност с времето да ми причинят повече вреда, отколкото полза?
Това е един прекрасен въпрос, с който жените по цял свят се борят поради факта, че не се правят изследвания за отражението на допълнително приеманите хормони върху женското здраве. Понастоящем в научните среди се смята, че хормоналната терапия с естроген и прогестин /синтетичен прогестерон/ на жени със запазена матка след менопаузата ще ги предпази от рак на маточната лигавица. Хормоните най-често се предписват по следния начин: естрогенът се приема двайсет и пет дни месечно и прогестинът се прибавя към него в продължение на тринайсет-четиринайсет дни, а после и двата се спират за една седмица, или и двата хормона се дават непрекъснато, само че прогестинът — в по-малки дози. За да се избегнат сиптомите на безпокойство, доктор Куигли препоръчва постоянното приемане на естроген — всекидневно — а прогестинът или прогестеронът да се прибавят към него през първите тринайсет-четиринайсет дни на месеца. Жените, които поради една или друга здравословна причина не могат да приемат естроген или прогестин, би трябвало да обсъдят други възможности със своите лекари или сами да потърсят алтернативни терапии.
Съвременната научна мисъл е на мнението, че за жените, претърпели хистеректомия с билатерална ооферектомия /оперативно премахване и на двата яйчника/, няма нужда от прогестин, а само от естроген. Прогестин е хормонът, който причинява подпухването и унилостта, а за много жени това е вече прекалено. Има два начина да се справим с това. Много жени разказват за истински успехи, постигнати с употребата на естествено микронизиран прогестерон, който можете да намерите срещу рецепта в 800 аптеки на територията на САЩ.
Хормоналната и естрогенната терапия могат да се превърнат за вас в истинска благословия, като ви предпазят от характерните за периода след менопаузата промени, които могат да направят секса неприятен за вас /като например изтъняването и изсъхването на стените на вагината и честите инфекции на пикочопроводния тракт/ и облекчат други симптоми на критическата възраст — горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, сърцебиене, избухливост и др. Естрогенът може да ни предпази също така и от болестите, причиняващи най-много осакатявания и дори смърт, каквито са остеопорозата и дори евентуално сърдечните заболявания и Алцхаймерова болест, които се превръщат в заплаха за женското здраве след менопаузата.
За да ни объркат още повече, някои изследвания отбелязват, че прогестинът може да попречи на предпазващия сърцето ефект на естрогена. Затова трябва да бъдем добре информирани и да се постараем с помощта на своите лекар и партньор да намерим баланса между риска и ползата за нас, когато се стигне до приемане на хормони. Сега остава да се изглади само още една неяснота. Лечението с тестостерон за увеличаване на сексуалното желание се радва на добър прием. На пазара може да се намери комбинация от естроген/тестостерон за приемане през устата; такива са „Estratest“ и „Premarin“ с метилтестостерон. Това, разбира се, са лекарства, които могат да се получат само срещу рецепта. Много жени отчитат отлични резултати от лечението с тестостерон и отбелязват действително подобрение на сексуалното си желание и живот. Тестостеронните инжекции и подкожните сачми /които се вкарват обикновено под кожата на задните части/ са одобрени от Службата по храната и лекарствата за даване на хора, но не за увеличаване на либидото, и използването им като средство за повишаване интереса на жените към секса е нещо сравнително ново. Лечението с тестостерон причинява някои дребни странични ефекти като появата на акне, нарастване на окосмяването по лицето, агресивност и задържане на течности, затова промените трябва да се следят внимателно. Приемането на прекалено голяма доза може да доведе до надебеляване на гласа и да стимулира производството на червени кръвни клетки, задържане на калций в кръвта и евентуално да се отразят на някоя от вашите болести или да повлияват на приеманите от вас лекарства. Трябва да се направят още много изследвания на лечението с тестостерон. По-подробна информация за риска, който носи то, са дадени в Пета глава.
Преди да започнете каквато и да било форма на хормонално лечение, прочетете всичко, което откриете по този въпрос, задавайте въпроси и се уверете, че сте разбрали напълно рисковете и ползата, за да можете да вземете правилното решение за подходящата за вас хормонална терапия.

16. Преди усещах вагинална възбуда при контакта на мъжките устни с гърдите ми. Не съм изпитвала подобно нещо, откакто преминах през менопаузата. Да не би частите на тялото ми да нямат вече връзка помежду си?
Вече споменахме, че загубата на естроген по време на паузата може да засегне до триста различни телесни процеса и всички органи на тялото. Тъй като кожата е нашият най-голям орган, липсата на естроген може да направи скучни галенето, целуването и смукането, които някога са ви възбуждали. Заради липсата на естроген може да нямате същите усещания или да не се възбуждате сексуално от предхождащите половия акт ласки; това обяснява факта, че според вас вече „няма връзка“ между реакциите на вашето тяло. Повечето лекари обясняват, че зърната на гърдите ви ще си останат чувствителни и ще могат да настръхват и след менопаузата, но за това вероятно ще бъде нужно по-дълго стимулиране. Други пък твърдят, че чувствителността им намалява след критическата възраст. Ако увеличаването на предварителните ласки се окаже недостатъчно, опитайте да разнообразите нещо в тях, за да предизвикате появата на познатите, стари усещания, или пък се замислете дали да не предприемете хормонално лечение или някоя от алтернативните терапии. Повече по тези въпроси можете да намерите във Втора и Дванайсета глави.

17. Добра ли е идеята за самостимулиране; то се налага от факта, че вече ми е нужно много по-дълго време, за да стигна до оргазъм?
Много жени, с поощрението на своя партньор, точно така и правят. Ако ни е по-трудно да стигнем до оргазъм, както става понякога след критическата възраст, когато нивото на нашия естроген и евентуално — и на тестостерон — е паднало, а партньорът ни не може да отлага еякулацията си достатъчно дълго, докато се почувстваме задоволени, тогава може да се прилагат някои трикове. За да увеличите възбудата си, опитайте да измислите някой секси сценарий, включващ периода дори още преди лягането. Вечерята на свещи, приятната музика, хубавото вино, любовният роман, еротичният видеофилм, секси бельото, топлата вана със студено шампанско са само част от предложенията, които могат да ви бъдат от помощ. Фантазирайте. Използвайте вибратор, за да се приближите до оргазма, преди партньорът ви да се включи в любовната игра. По този начин ще можете да прецените кога оргазмът е неизбежен и с практиката ще успеете да се сработите и да достигнете до взаимно удовлетворяващ финал на половия акт. Няма значение дали вие или партньорът ви ще достигне пръв до оргазъм или ще изпитате заедно някой от онези сравнително редки едновременни оргазми. Номерът е и двамата да бъдете задоволени. Постарайте се заедно и ще се получи. Важен е синхронът!

18. След менопаузата сексът не ме интересува. Тревожа се за съпруга си. Нужно ли е мъжете след петдесетгодишна възраст да правят секс поне веднъж седмично, за да запазят половите си способности?
В тази книга ще се връщаме непрекъснато към сентенцията „Използвай го или ще го изгубиш“, която може да се приложи чудесно и за сексуалната активност. Тя поддържа в добро състояние половите органи и на мъжа, и на жената и спомага за запазване на сексуалните им способности. В своя епохален труд „Човешката сексуална реакция“ /1966 г./ Уилям Х. Мастърс и Вирджиния Джонсън отбелязват, че повечето мъже над шейсетгодишна възраст имат нужда да еякулират един-два пъти седмично. В новия си труд „Хетеросексуалността“, създадена заедно с техния колега доктор Робърт Колодни, те пишат: „Открихме, че по принцип нуждата от еякулиране намалява с напредването на възрастта; мъж, който еякулира два пъти седмично на шейсетгодишна възраст може да еякулира само веднъж седмично на седемдесет и петгодишна възраст, макар на седемдесет и петгодишна възраст да поддържа същата полова активност, каквато е имал и на шейсет години.“ Доктор Джун Райниш казва: „Вече има известни доказателства в подкрепа на предположението, че редовният секс, изразен с еякулация и с оргазъм за по-възрастните мъже, може да помогне на някои от тях за запазване на здравето на простатната им жлеза. Мастурбацията и оралният секс вършат същата работа като половото сношение. Онова, което жените трябва да знаят, е, че с годините ерекцията, еякулацията и оргазмът стават напълно отделни функции. Това значи, че не е нужно един мъж да получи ерекция, за да достигне до пълноценен оргазъм или еякулация.“ Може би двамата с вашия партньор трябва да обсъдите какво изпитвате при полов акт и след това да решите какво желаете или можете да направите по този въпрос. Изключително важно е да преодолеете сдържаността си и да поговорите за различията в своите нужди и желания един с друг и с вашия лекар, а ако е нужно — и с някой добър сексолог.

19. Защо става така, че след менопаузата някои жени започват да се интересуват повече от секс, а други изгубват напълно интереса си към него?
Ако интересът е бил еднакъв преди менопаузата, промените след нея могат да се обяснят с променящото се или променено хормонално ниво. Тук отново ще стане дума за естрогена и тестостерона. Някои жени загубват петдесет и дори повече процента от своя тестостерон, както и от своя естроген и прогестерон по време на критическата възраст, а други — не. Жени с намаляло количество тестостерон могат да открият, че интересът им към секса е спаднал или дори изчезнал. Представителките на нежния пол пък, чието ниво на тестостерон е останало непроменено, могат да усетят засилено сексуално желание, тъй като всъщност това ниво започва да се повишава, защото вече не се балансира от естрогена. Не забравяйте следното: приема се, че интересът ни към секса се определя не само от количеството на мъжкия полов хормон, но и от ред други физически, психологически и социални фактори.

20. Направиха ми хистеректомия и паралелно ми махнаха и двата яйчника. Либидото ми намаля значително и лечението с естроген не ми помогна. Какво да правя?
Това е един доста често срещан проблем, който повечето лекари не поставят на дневен ред. Според доктор Уинифрид Кътлър в „Хистеректомията: преди и след“, „Хормоналната среда се променя сериозно след овариектомия /наречена още ооферектомия/ и вероятно — и след хистеректомията… вече знаем, че матката изпълнява няколко роли в половия живот на една жена, оказва влияние върху здравословното състояние на яйчниците й и функционирането на нервната система… много е вероятно премахването на матката да има сериозно отражение върху сексуалния живот на жената.“ Многото жени, които са ми писали по този повод, съжаляват, че са им направили хистеректомия със или без изрязването на яйчниците /ооферектомия/, тъй като удоволствието им по време на половия акт е намаляло значително. Яйчниците, както си спомняте от „Анатомия на секса“ във Втора глава, са главният източник на женските хормони естроген и прогестерон и премахването им преди критическата възраст причинява незабавно така наречената „хирургическа менопауза“. Трябва да обсъдите откровено всичко с вашия лекар и да решите заедно дали към хормоналната ви терапия трябва да бъде прибавен и тестостерон. /Ако подобен искрен разговор с вашия лекар не е възможен, по-добре е да потърсите друг./ Много жени споделят с мен, че само седмица след прибавянето на малка доза тестостерон към хормоналния им „коктейл“, интересът им към секса става толкова голям или дори по-голям, отколкото преди хирургическата и естествена менопауза.

21. Как да обясня менопаузата на моя партньор?
Предлагам да го направите колкото можете по-простичко и пълно. Партньорът ви трябва да разбере, че това е една естествена и универсална промяна при жените, но начинът, по който се проявява у всяка една от тях, е уникален. Обяснете, че това познаване на въпросния процес ви прави по-силни и двамата. Много жени споделят с мен, че често дават на своите партньори да прочетат някои кратки, но подходящи части от книги или статии, за да предизвикат разговор. Някои мъже са готови да прочетат цяла книга на тази тема. След запознаването си със „150 най-често задавани въпроса за менопаузата“ много представители на силния пол ми се обаждат или пишат, за да зададат своите въпроси по тази тема, но вече от мъжка позиция. Ако вашият партньор не е готов да поеме наведнъж цялата тема за женската физиология, може да го запознавате по малко или да му дадете да прочете подходящи пасажи, или да предложите да гледа телевизионен сериал, посветен на менопаузата, за да му помогнете да разбере многобройните й лица. Може също така да окуражите съпруга си да ви придружи при някой от семинарите за критическата възраст, ако се организират такива във вашия район. Когато започнах да изнасям лекции във връзка с тази програма, сред публиката, чийто брой варираше от няколкостотин до повече от хиляда души, можеха да се забележат само двама-трима мъже. Днес представителите на силния пол, които съпровождат своите нежни половинки, наброяват между петнайсет и двайсет процента от всички присъстващи. Много мъже задават точни и важни въпроси по време на и след приключването на програмите и очевидно истински се интересуват и вълнуват от разглежданите проблеми. Никога няма да забравя мъжа, който дойде да поприказваме след една програма в Питсбърг. „Идвам да се извиня заради всички мъже, които не присъстват тук тази вечер — каза той. — Повечето от нас знаят повече за колите си, отколкото за своите съпруги.“ За щастие, това положение вече се променя.

22. Нощем сънят ми е толкова неспокоен, че през деня съм раздразнителна; вече не гледам с удоволствие на перспективата да си легна, независимо дали за да се любя или да спя. Нима менопаузата промени завинаги способността ми да очаквам с нетърпение добрия секс, последван от здрав сън?
Категорично не! Това е всеобщо оплакване. Често причината за него са горещите вълни, придружени с нощни изпотявания. Една жена, чийто сън бил прекъсван буквално всеки час от подобни нощни пристъпи, сподели, че сега вече разбирала колко прави са били онези, измислили подобно мъчение за затворниците. Не губете надежда. Може да ви се помогне. Лечението с естроген може да ни избави от горещите вълни и изпотяванията, един от най-разпространените симптоми на менопаузата. Ако естрогенът не е подходящ за вас, тогава опитайте с витамин Е. Макар ефектът му да не е потвърден научно, той върши добра работа за много жени. Първо се посъветвайте с вашия лекар, за да се уверите, че приемът на витамин Е не е неподходящ за вас по медицински причини. Ако всичко е наред, започнете с 400 International Units /I.U./*. Ако тази доза не ви избави напълно от горещите вълни, опитайте с 800 I.U. Повечето жени имат най-добри резултати, когато вземат 400 I.U. сутрин и още 400 I.U. — преди лягане. Друго, което може да ви помогне да се отървете от безсънието, е да не се храните късно и да избягвате алкохола и кофеина. Ежедневното спортуване рано през деня и пиенето на топло мляко преди лягане, също вършат добра работа. Както и пчелният прашец и масло от иглика. Масажът, релаксацията и йогата помагат със сигурност. Отделете време да се запознаете и с билковите терапии. Намерете достоверен източник на информация по този въпрос — не забравяйте, че билките са мощно средство. Научете колко от тях да вземате и дали някое от лекарствата, които пиете, не е несъвместимо с тях. Обърнете се и към някои китайски билки или към хомеотерапията като възможно разрешение на проблема ви с безсънието. Отново ви предупреждавам да не избързвате и преди да опитате каквото и да било, да се запознаете с дозировките и противопоказанията. Приятни сънища!
[* Международни единици — Б. пр.]

„Научих също, че колкото по-лесно е да се направи една промяна, толкова по-маловажна е тя и че колкото повече остаряваме, толкова по-трудно ни е да изберем промяната; това прави дори още по-наложително да избираме промяната от време на време. Промяната е форма на надежда.“
Линда Елърбий
„Не стойте на едно място — приключения в реалния свят“.

Въпроси към вас:
1. Знаехте ли, че менопаузата може да бъде сигнал за намален интерес към секса?
2. Имахте ли представа, че хистеректомията и/или ооферектомията може да причини сексуални затруднения за някои жени?
3. Използвате ли билки, за да се избавите от някои симптоми на критическата възраст?
4. На хормонално лечение с естроген или естроген/прогестин ли сте?
5. Бяхте ли запозната с ролята, която играе тестостеронът в половия ни живот?

Книги

ПРЕДГОВОР

ПЪРВА ГЛАВА - ТОВА НЕ Е ОБИЧАЙНАТА ВИ КНИГА ЗА СЕКСА!

ВТОРА ГЛАВА - КАКВА Е РОЛЯТА НА СЕКСУАЛНОСТТА В ЗРЯЛАТА ВЪЗРАСТ?

ТРЕТА ГЛАВА - КАК СЕ ОТРАЗЯВАТ ХОРМОНИТЕ ВЪРХУ НАШЕТО СЕКСУАЛНО „АЗ“

ЧЕТВЪРТА ГЛАВА - КАК ИЗБЯГВАМ ОТЕГЧЕНИЕТО ОТ СЕКСА?

ПЕТА ГЛАВА - КАКВО МОГА ДА НАПРАВЯ, ЗА ДА УВЕЛИЧА ИНТЕРЕСА СИ КЪМ СЕКСА?

ШЕСТА ГЛАВА - НЯКОИ ПЪТИЩА КЪМ СЕКСУАЛНА ВЪЗБУДА

СЕДМА ГЛАВА - ЗАЩО ПРОСТО НЕ ПОГОВОРИМ ЗА ТОВА? ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕ

ОСМА ГЛАВА - КАК ДА СЛОЖА РЕД В СЕКСУАЛНИТЕ СИ ДЕЛА?

ДЕВЕТА ГЛАВА - КАКВО МОГА ДА СТОРЯ, ЗА ДА ПОДДЪРЖАМ СЕКСУАЛНИТЕ УСЕЩАНИЯ?

ДЕСЕТА ГЛАВА - КОИ СА СИГНАЛИТЕ ЗА ДОБРИЯ СЕКС?

ЕДИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАК ДА СЕ ЗАРЕДЯ СЪС СЕКСУАЛНА ЕНЕРГИЯ ЧРЕЗ СПОРТА

ДВАНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ДИЕТАТА, ОСИГУРЯВАЩА ДОБЪР СЕКС

ТРИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАК ДА ЗАДОВОЛЯ СЕКСУАЛНИТЕ СИ НУЖДИ, КОГАТО СЪМ САМА?

ЧЕТИРИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВИ СА ДОБРАТА СЕКСУАЛНА ЕТИКА И ПОЛИТИКА НА ЗРЯЛАТА ВЪЗРАСТ?

ПЕТНАЙСЕТА ГЛАВА - ЗАЩО НАШИТЕ ЛЕКАРИ НЕ РАЗГОВАРЯТ С НАС ЗА СЕКСУАЛНИЯ НИ ЖИВОТ И КЪДЕ МОГА ДА ПОТЪРСЯ ПОМОЩ

ШЕСТНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВО Е ИСТИНСКОТО ЗНАЧЕНИЕ НА ИНТИМНОСТТА?

Книги