Любов и секс на средна възраст - ШЕСТА ГЛАВА - НЯКОИ ПЪТИЩА КЪМ СЕКСУАЛНА ВЪЗБУДА

През миналия февруари, месец след края на обиколката ми във връзка с излизането на моята книга „150 най-често задавани въпроса за менопаузата“, продуцентката на един, радващ се на успех и на дълъг живот утринен телевизионен разговор в Детройт, ме покани да участвам на няколко пъти в него. Този път щях да разговарям заедно с Хелън Гърли Браун, шикозната главна редакторка за последните двайсет и пет години на списание „Космополитън“. Дали щях да откликна на поканата? Разбира се!
Хелън беше на обиколка с новата си книга, „Късното шоу“. За мен бе щастие да се запозная с авторката на написаната преди няколко деситилетия книга „Сексът и неомъженото момиче“, променила завинаги живота на много млади жени, като им бе дала разрешение да планират и водят връзките си с представителите на другия пол. Уважавам факта, че през всичките тези години Хелън продължаваше да се придържа здраво към своята гледна точка. Седнала с изправен гръбнак на своя стол, Хелън каза на жените да слушат своите мъже, да вникват в думите им, да се вглеждат в тях и тогава може би ще успеят да се привържат към тях за цял живот и да останат така до смъртта. Огледах аудиторията: предимно добре облечени жени на възраст между трийсет и пет и шейсет години, и опитах да преценя интереса им. Някои бяха съгласни с Хелън, която говореше по своя типичен мил и деликатен начин. Други, може би с по-феминистки наклонности, изглеждаха объркани. Тогава една дребна блондинка с дълга опашка, седнала на втория ред, изобрази само с устни думите: „Искам да си поема дъх“, и аз разбрах, че е време на присъстващите да бъде предложена някоя съвременна тема. Какво страхотно шоу се получи само!
Преди години съществуваше доста разпространеното схващане, че жените трябва да се научат как да се вкопчат и привържат към своите мъже. Някои жени дори отиваха в колежа единствено за да получат своята степен за бъдеща госпожа! И баснята продължава: ако имаме късмет и се привържем достатъчно силно един към друг, ще можем да се оттеглим заедно в люлеещите се столове. Но не и жените от това десетилетие! Ние се люлеехме не във въпросните столове, а в ритъма на рокендрола, който често ни отвеждаше до леглото, а тъм пък ни очакваше активен полов живот. „Докладът на Джанъс за сексуалното поведение“, обхванал 3 260 човека от територията на цялата страна, съобщава, че 53 процента от мъжете и 41 процента от жените на и над шейсет и петгодишна възраст се радвали на „разумноактивен“ полов живот.
Според доклада някои от предишните ангажименти — деца, работа и др. подобни — били намалели и любенето, макар и по-рядко, било не така забързано и носело по-голямо удоволствие. Както научаваме от специалистите, ако сексуалният ви живот е бил добър, няма причина да го прекъсвате заради напредналата си възраст, макар понякога да се налага да понамалите темпото. Налага се да бъде променен стереотипът в мисленето, че възрастните хора трябва да живеят без секс. Вярването, че възрастта намалява удоволствието от него, е мит. Спомнете си за Джесика и новия й любовник!
Според лекарите по-големият брой години може да доведе до намаляване на сексуалните интерес и реакции. При жените може да се появи липса на желание, сухота и болка. Възможно е мъжете да изгубят способността си да получават ерекция или да я задържат. Представителите и на двата пола може да срещнат трудност или изобщо да не могат да достигнат оргазъм. Лекарите и медикаментите обаче са за това, за да ви помогнат в подобни ситуации. Съществуват още всевъзможни психиатри, психотерапевти, сексолози и психоаналитици, които могат да се справят със смущаващите ви сексуални проблеми — като се започне със страха от импотентност и се стигне до липсата на самоувереност и изопачен телесен имидж.
Сега, когато Фил, Сали Джеси, Джералдо, Опра и други водещи на телевизионни предавания отвориха вратите за разговори, посветени на секса, ние започнахме да се обръщаме по-смело за помощ по тези проблеми. Най-големият проблем обаче си остава; макар да наблюдаваме телевизионните дискусии по тези въпроси, все още ни е трудно да обсъждаме собствените си сексуални проблеми с нашия лекар. Не искам да кажа, че трябва да слисваме своя терапевт, но ми се ще по-голям брой сред тях да повдигат тази тема; така ще бъде много по-лесно да потърсим помощта им.
Дадените в последната глава коментари на представителки на дискусионните групи — всички те съвременни, интелигентни, образовани — са тъжно доказателство за това, колко много жени прекарват живота си в „безмълвно отчаяние“. И като тях има безброй, независимо от професията, начина на живот и района в страната, който обитават. Знам това, защото съм разговаряла с хиляди жени: медицински сестри, бавачки, сервитьорки, готвачки, адвокатки, архитектки и лекарки с всевъзможни специалности. Изследванията, въпросниците, интервютата и разговорите обхващат широк спектър американки. Да се върнем за момент на Сали и Дон от Първа глава и да си спомним за усилията, които тя трябваше да положи, за да получи помощ за своите сексуални проблеми, и колко против помощта за своите собствени проблеми бе Дон. Според доктор Рейми, неприятностите в тази област на живота се понасят още по-тежко от мъжете. Жените, както обясни тя, могат да се откажат от своята сексуалност и да запазят женствеността си. За нещастие обществото е накарало силната половинка на света да повярва, че цялата им мъжественост е съсредоточена и се съдържа в четиринайсет до осемнайсет сантиметра от тяхната анатомия. Ако те чувстват нещата по този начин, за тях е истинско мъчение, когато нещо не е наред.

42. Изгубих напълно сексуалното си желание. Каква е ползата от двойното хормонално лечение — с естроген и тестостерон?
Ползата може да бъде огромна. За някои жени е достатъчно съвсем малко количество тестостерон, за да възвърнат отиващото си сексуално желание. Някои жени, прекарали критическата възраст, споделят, че са почувствали истински взрив с „Estratest“ или с някое от другите, приемани през устата лекарства, като например „Premarin“ с метилтестостерон, който представлява комбинация от естроген и тестостерон. Лекари предлагат да се започва постепенно, със съвсем малки дози, за да се види как ви се отразява тестостеронът. Доктор Ханна Лисбона, моята гинеколожка в Кливланд, съветва да опитате комбинираните таблетки в продължение на около трийсет дни. Този период е достатъчен, за да видите как ще ви подействат и дали ще се появят някои от нежеланите странични ефекти. След това дозата може да бъде съобразена конкретно с вашия организъм. Според доктор Рейми само жените, които приемат естроген, могат да помислят да вземат и тестостерон, тъй като именно първият ще ги защити от каквито и да било неприятни промени, причинени от втория.
Една проверка на общественото мнение на „Галъп“ от 1993 г., обхванала 705 жени, откри, че 71 процента от тях не отбелязвали никаква промяна в интереса си към секса след менопаузата. Доктор Рейми информира за намаляване на интереса към секса у 30 процента от преминалите през критическата възраст жени. Друго изследване на „Галъп“ на 833 жени между четирийсет и пет и шейсетгодишна възраст, спонсорирано от Североамериканското общество, занимаващо се с проблемите на менопаузата, имаше за цел да провери доколко интервюираните са запознати с особеностите на менопаузата и какви са преживяванията им през този период. От него става ясно, че едва 16 процента от запитаните са чували нещо за комбинираното естрогенно/андрогенно лечение; този факт говори красноречиво, че лекарите не са запознавали своите пациентки с всички възможности, които им предлага съвременната медицина. Според Айзак Шиф, доктор по медицина, директор на гинекологичното отделение в Масачузетската болница и бивш президент на Североамериканското общество, занимаващо се с проблемите на менопаузата, „много жени се смущават да обсъждат интимните си тревоги със своите лекари, особено когато става дума за сексуалността и емоционалните проблеми.“ Не е ли вече време лекарите да ни помогнат да извлечем най-доброто от себе си? Ако те не повдигнат тези важни за нас въпроси, може би тогава е по-добре да вземем инициативата в свои ръце и да зададем сами нужните въпроси!

43. Лечението с тестостерон одобрено ли е от Комисията по храните и лекарствата?
Според доктор Тед Куигли, Комисията по храните и лекарствата /КХЛ/ е одобрила употребата на тестостерона за лечение на хора с ниско ниво на тестостерон в кръвта. КХЛ постановява следното: „Нямаме одобрени лекарства за увеличаване на либидото при жените. «Estratest» е изключение отпреди 1962 г. или поне отпреди 70-те години; именно затова и присъства без научни данни.“ Някои от другите медикаменти, като например „Premarin“ с метилтестостерон, понякога се предписват за подобряване на либидото, но те се използват „извън етикета“, т.е., не се използват за това, за което са посочени или одобрени.

44. Аз съм на петдесет години и съм секси. Партньорът ми е мързелив. Възможно ли е някои здравословни проблеми или болести у мъжете да причинят сексуални увреждания?
Възможно е. Списъкът е дълъг. Диабетът и втвърдяването на артериите могат да се отразят зле върху половата активност; подобен е ефектът на много лекарства, каквито са например приеманите при високо кръвно налягане, стрес и депресия. Възпаленията на простатата и пикочните пътища също могат да породят въпросните проблеми. Може би съпругът ви се намира насред т. нар. криза на средната възраст, свързана с работата или някой друг аспект на неговия живот и е причина за умората му; или пък е притеснен, тъй като не е сигурен в способността си да получи и задържи ерекция. Други психологически проблеми, дори стрес от семеен характер, могат да превърнат секса в лукс, който той не смее да си позволи. Предлагам първо да се подложи на пълен медицински преглед и след като се изключи вероятността причината да е от здравословен характер, да се посъветвате с вашия лекар как бихте могли да си върнете сексуалната близост. Ако вашият партньор се смущава да повдигне въпроса за половите си проблеми пред лекаря, предложете му да напише какво желае да научи и буквално да го прочете пред лекаря. Това ще поведе разговора в желаната посока. Записването на въпросите за сексуалността е добра идея и за жените, на които също им е неудобно да повдигнат темата.
Този период от живота ни е време за общуване, разбиране и подробен медицински преглед. Ако партньорът ви се интересува от тестостероновата терапия, той може да обсъди този спорен въпрос със своя лекар, да се запознае с фактите и да прецени риска и ползата. Това е вашият момент да бъдете информирана, търпелива и полезна.

45. Лечението с тестостерон увеличава ли риска от болести на сърдечносъдовата система?
Да, увеличава го и доктор Естел Рейми обяснява този факт така: „Да се върнем към правилото в ендокринологията: ако в кръвта ви циркулира достатъчно количество хормони и добавите още малко, няма да получите кой знае какъв ефект. Ако количеството им обаче е малко и вие добавите още малко, тогава резултатът е забележим. Така че, ако жените нямат изобщо или само малко тестостерон и получат отвън малка доза, те ще се почувстват по-добре, с по-голям интерес към секса. Но това трябва да се прави само с уговорката, че ще приемат също така и естроген, който да ги защитава. В противен случай те си подготвят сърдечни проблеми след време. Колкото до мъжете, ако нивото им на тестостерон е предостатъчно и въпреки това им предпишете още малко от него, ефектът ще бъде същият, като да завиете мъртвец с електрически чаршаф — нищо! В такъв случай, за да имате резултат, ще трябва да им дадете голямо количество. А това е опасно! Тестостеронът е андроген и проблемът с андрогените е, че те оказват много силен ефект върху всички телесни тъкани, в това число кръвоносните съдове и сърцето. Именно затова мъжете умират по-рано от жените. Ако дадете повече тестостерон на един мъж означава да увеличите риска да умре от болест на сърцето. Възможно е също така да се отрази зле и на черния дроб.“ Дали да започнете или не лечение с тестостерон е тема, която трябва да обсъдите с вашия лекар. В „Нов доклад за секса“ на института Кинси доктор Джун Райниш пише: „… според съвременните медицински схващания няма смисъл да се предписва тестостерон на един мъж, освен ако нивото в кръвта му не е изключително ниско; само в такъв случай лечението ще доведе до положителни резултати, а не до отрицателни странични ефекти върху умственото и физическото му здравословно състояние.“ Очевидно е много важно мъжете да са останали с малка част от нормалното си количество тестостерон, преди да започнат да го приемат, и то при положение, че лечението се следи внимателно. Мъж или жена, вече прекарал сърдечно заболяване или в чийто род сърцето е „слаб“ орган, не трябва да се кандидатира за тестостеронова терапия. Сега се правят нови изследвания. Доктор Куигли казва, че работата с хормоналната терапия трябва да става бавно. Настройката трябва да бъде фина — по един хормон на един прием. Вижте Трийсет и пети въпрос и поговорете с вашия лекар.

46. Какво представляват вагиналните овлажнители?
Съществува богат асортимент от водоразтворими препарати, които могат да подобряват вагиналната лубрикация, някои от които вече споменавах /„Gyne-Moistrin“, „Replens“, „Astroglide“/. Те се намират без проблем и жените споделят с мен, че са много ефикасни. Някои ги използват всекидневно, други — два-три пъти седмично. Много жени прибягват и до тях, когато лечението с естроген не възвръща до нужното ниво вагиналното им овлажняване. Много лекари обаче ме уверяват, че това не е нужно и че може би тези жени би трябвало да обсъдят със своя лекар възможността да увеличат дозировката или да променят формата на приемания от тях естроген. Така или иначе, ако имате вагинални проблеми като сухота или сърбеж и сте се прегледали, за да се уверите, че сте здрава, тогава тези овлажнители могат да се превърнат в истинска благословия за вас. Ако е възможно, увеличете половата си активност — това също ще ви помогне много.

47. Помагат ли секси видеозаписите и каква е разликата между порнография и еротика?
Сблъсквам се много често с този въпрос по време на разговорите след семинарите и на адресираните към мен бележки на гърба на въпросниците. За да получа възможно най-добър отговор, аз се обърнах към „Книга за секса, обучението и лечението“ на Американската асоциация на преподавателите по въпросите на секса и сексолозите, том 19, 1993, и към едно изследване на Ричард М. Сандърс, бакалавър на изкуствата, и Питър Дж. Нос, доктор по философия, чиято цел бе изучаване разликата в ефекта, ако има такава, върху мъжката и женска сексуална идентичност, поведение, отношения и стойностна система, когато гледат еротичен и порнографски видеофилм.
Беше отбелязано, че по-раншните изследвания на еротични и порнографски материали показали „противоречиви“ резултати. Според някои порнографията предизвиквала антисоциално поведение; според други откровените сексуални материали можели да имат „положителен ефект върху поведението и взаимоотношенията.“ В един по-ранен труд на М. Яфе „Коментар върху съвременните тенденции в сексуалната терапия“ /издаден в Бат, Англия/ се споменава, че работилите вече в тази област изследователи У. К. Уилсън, Дж. Х. Гагнън и У. Саймън, открили следното: „подробните сексуални материали имат своето определено място… в сексуалното обучение и терапия и… играят положителна роля в предотвратяването на сексуални проблеми.“ Интересно е да се отбележи, че през 1980 г. водещата феминистка Глория Стайнем бе една от първите, която разграничи порнографията от еротиката, като определи първата като „лишена от човешки качества и груба“ и „нямаща почти нищо общо със секса, а с насилието и подчиняването на чужда воля“, а втората като „взаимно приятно сексуално изразяване между двама, които имат достатъчно власт да бъдат тук по собствена воля“.
В своето изследване, при което са използвани свободно пускани на пазара видеозаписи, Сандърс и Нос стигат до извода, че еротичните филмови откъси предизвикват много по-разнообразни емоционални реакции от порнографските. Според участниците в изследването порнографските филми действали по-деградиращо и унизяващо и в резултат имали общ отрицателен ефект върху тях. Затова пък еротичните филми можели да съдействат за получаване на сексуално удоволствие.

48. Как да създам подходяща атмосфера за добър секс?
Поставянето на секси сценарий може да започне още по време на закуска. Подхващането на интимен разговор над чаша капучино и кроасани край украсената с букетче виолетки маса може да създаде атмосфера на близост и чувственост още в началото на деня. Елиминирайте спорните теми и излейте един към друг изпълнени с любов мисли. Цветята, хубавият парфюм, уютният огън, интересната книга или списание, пасажи от които може да прочетете на своя партньор, и слушането на обичана и от двама ви музика могат да превърнат деня във време за любов. Ако е възможно, се уверете, че останалите обитатели на къщата са навън. Изключете телефона, не обръщайте внимание на звънеца на входната врата, напълнете ваната с пяна и се потопете заедно или се масажирайте един друг с уханни масла. Секси атмосферата ще създаде онова, което оказва ефект и върху двама ви. Познавам жена, която се чувства секси само в дантелен черен пенюар; друга пък се възбужда в широка тениска с избродиран отпред надпис „Теди биър’с пикник“. Една от интервюираните се запалва, когато партньорът й носи черни слипове; друга пък се впечатлява от полупрозрачни спортни гащета. Създаването на сексуална атмосфера е нещо, за което можете да дадете пълна свобода на въображението си. Ако все още не сте опитвали да създадете секси сцена, опитайте. Може да ви се стори особено възбуждащо!

49. Как да се мисля за секси, когато не се чувствам секси?
Не забравяйте, че сексуалното желание е продукт на мозъка, на тялото и на нашите хормони. Всъщност мозъкът е най-изисканият ни полов орган! Трябва да отделите време, за да разберете защо не се възприемате секси. Дебела ли се чувствате? Включете се в някоя хубава спортна програма и позволете на ендорфините — хормони, които се отделят при спортуване, да работят за вас. Те могат да подобрят настроението ви, докато вие опитвате да свалите килограмите си. Ограничете мазнините в диетата си. Изключително мощно е усещането, че контролираш нещата. Грозна ли се чувствате? Направете си нова прическа, която ви отива, маникюр или педикюр, идете на козметик, променете начина си на гримиране или си купете, измислете или ушийте нов тоалет. Направете си списък на онова, което някога ви е помагало да се избавите от сексуалното си униние. И се заемете с това. Прочетете любовен роман, извадете еротичните видеоленти, направете си уханна вана с много пяна, препрочетете отговора на Четирийсет и осми въпрос и се забавлявайте.

50. Мислите ли, че влизането в ролята на секси сирена ще помогне за получаването на полова възбуда?
Това помага при някои хора. Ако вие сте сред тях, тогава го правете. Понякога вашето най-секси бельо, прилепналата към тялото черна рокля, обувките с най-високите токове, вдигнатата нагоре коса и прилежното гримиране могат да подействат като тоник. Или пък се обличайте според любимата си фантазия — като се започне от прислужница и се стигне до гола нимфа, обвита само с прозрачни шалове, преливащи с всички цветове на дъгата. Няма нищо нередно в това да се обличате според желаната от вас роля, стига това да ви харесва и да предизвиква желания ефект у вашия партньор. Анджи, член на нашата дискусионна група, се среща с женен мъж, който от време на време я моли да сложи заради него черен колан и високи токове. „Щом отпуснатото ми тяло на средна възраст му харесва така — заяви тя, — аз нямам нищо против, стига да не ме кара да го правя прекалено често.“

51. Фантазирам много. Нормално ли е това?
Казват, че 90 процента от нашата сексуалност е в главата ни. Следователно образите в нашия мозък играят жизнено важна роля за нашата сексуална възбуда и за получаването на наслада от сексуалните ни преживявания. В такъв случай сексуалните фантазии вероятно са разпространени сред всички. Женските фантазии могат да бъдат по-романтични, но понякога са също така диви и необуздани. Напълно възможно е фантазиите да бъдат нормална и прекрасна част от сексуалния ни живот. Получава се проблем, само когато фантазиите ни станат обществено неприемливи и ние се опитваме да ги претворяваме в действителността. По този начин можем да си навлечем големи неприятности. Както става с децата, нашите фантазии са способни да ни учат как чрез компромиси да разрешаваме проблеми или да се справяме с неприятни за нас ситуации; това може да ни помага през целия ни живот. В книгата си „Сексът не е проста работа“ доктор Стивън Ливайн пише, че „сексуалните фантазии у жените с потиснат оргазъм са особено интересни, защото дават ключ към онова, което ги възбужда и източника на онова, което ги потиска. Някои теми се появявят в човешките фантазии десетилетие след десетилетие и изглеждат абсолютно необходими за получаването на оргазъм.“ Фантазиите могат да задоволят нашите желания, да успокоят страховете ни и да ни доставят удовлетворение, като ни дават възможност да превръщаме нещата и хората — дори нашия партньор — в онова, което искаме. Това е нашата частна територия!

„Желанието е осъзнат апетит.“
Барух Спиноза
„Размисли и максими“,
Философски речник

Въпроси към вас:
1. Усещате ли отслабване на либидото си?
2. Опитвали ли сте се да създадете сценарий, създаващ предпоставки за секс, който носи удовлетворение?
3. Често ли фантазирате?
4. Можете ли да накарате своите фантазии да работят за вас, докато правите секс, независимо дали с партньор или сама?
5. Споделяте ли своите фантазии с партньора си; те възбуждат ли и двама ви?

Книги

ПРЕДГОВОР

ПЪРВА ГЛАВА - ТОВА НЕ Е ОБИЧАЙНАТА ВИ КНИГА ЗА СЕКСА!

ВТОРА ГЛАВА - КАКВА Е РОЛЯТА НА СЕКСУАЛНОСТТА В ЗРЯЛАТА ВЪЗРАСТ?

ТРЕТА ГЛАВА - КАК СЕ ОТРАЗЯВАТ ХОРМОНИТЕ ВЪРХУ НАШЕТО СЕКСУАЛНО „АЗ“

ЧЕТВЪРТА ГЛАВА - КАК ИЗБЯГВАМ ОТЕГЧЕНИЕТО ОТ СЕКСА?

ПЕТА ГЛАВА - КАКВО МОГА ДА НАПРАВЯ, ЗА ДА УВЕЛИЧА ИНТЕРЕСА СИ КЪМ СЕКСА?

ШЕСТА ГЛАВА - НЯКОИ ПЪТИЩА КЪМ СЕКСУАЛНА ВЪЗБУДА

СЕДМА ГЛАВА - ЗАЩО ПРОСТО НЕ ПОГОВОРИМ ЗА ТОВА? ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕ

ОСМА ГЛАВА - КАК ДА СЛОЖА РЕД В СЕКСУАЛНИТЕ СИ ДЕЛА?

ДЕВЕТА ГЛАВА - КАКВО МОГА ДА СТОРЯ, ЗА ДА ПОДДЪРЖАМ СЕКСУАЛНИТЕ УСЕЩАНИЯ?

ДЕСЕТА ГЛАВА - КОИ СА СИГНАЛИТЕ ЗА ДОБРИЯ СЕКС?

ЕДИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАК ДА СЕ ЗАРЕДЯ СЪС СЕКСУАЛНА ЕНЕРГИЯ ЧРЕЗ СПОРТА

ДВАНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ДИЕТАТА, ОСИГУРЯВАЩА ДОБЪР СЕКС

ТРИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАК ДА ЗАДОВОЛЯ СЕКСУАЛНИТЕ СИ НУЖДИ, КОГАТО СЪМ САМА?

ЧЕТИРИНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВИ СА ДОБРАТА СЕКСУАЛНА ЕТИКА И ПОЛИТИКА НА ЗРЯЛАТА ВЪЗРАСТ?

ПЕТНАЙСЕТА ГЛАВА - ЗАЩО НАШИТЕ ЛЕКАРИ НЕ РАЗГОВАРЯТ С НАС ЗА СЕКСУАЛНИЯ НИ ЖИВОТ И КЪДЕ МОГА ДА ПОТЪРСЯ ПОМОЩ

ШЕСТНАЙСЕТА ГЛАВА - КАКВО Е ИСТИНСКОТО ЗНАЧЕНИЕ НА ИНТИМНОСТТА?

Книги